VR (ang. Virtual Reality)

VR (ang. Virtual Reality - Wirtualna Rzeczywistość) to szerokie pojęcie, które postaramy się uprościć i przedstawić w kontekście oferowanych przez nas usług. W dużym skrócie - jest to nowa i fascynująca forma rozrywki.

Zwykle gramy w gry i oglądamy filmy na płaskim ekranie. W przypadku wirtualnej rzeczywistości obraz, który widzimy nie jest płaski - jest wielowymiarowy i przedstawiony w taki sposób, że powstaje złudzenie iż znajdujemy się w miejscu które widzimy. Jeśli byłeś w kinie na filmie 3D zapewne widziałeś, że taki obraz charakteryzuje się doświadczeniem głębi tj. postaci i przedmioty czasem wychodzą przed ekran, a czasem za miejsce projekcji. Teraz wyobraź sobie, że widzisz obraz taki jak na ekranie 3D, ale nieograniczony żadną powierzchnią. Dzięki temu postrzegasz wszystko tak jak w rzeczywistości chociaż nie jest to prawdziwe.

Czy ten obraz możesz tylko oglądać? Właśnie tu zaczyna się magia VR :) Dzięki kontrolerom w dłoniach i czujnikom ruchu możesz wchodzić w interakcję z wirtualnym otoczeniem. Kontrolery sprawiają, że Twoje ręce są odzwierciedlone w tym wirtualnym świecie, a czujniki śledzą wszystkie ruchy i odtwarzają je w wirtualnej rzeczywistości. Dzięki temu możesz nie tylko oglądać obraz dookoła siebie, ale też się w nim poruszać. Możesz podejść do przedmiotu i dzięki wirtualnym dłoniom podnieść go robiąc to tak jak w realnym świecie - po prostu wyciągasz rękę i chwytasz daną rzecz.

Chcesz postrzelać z łuku? Nie ma problemu. Do jednej dłoni dostajesz łuk, a do drugiej strzałę. Przykładasz strzałę, naciągasz cięciwę i puszczasz. Widzisz i czujesz że strzelasz z łuku, ale pamiętaj że jest to wirtualne. Technologia VR potrafi bardzo skutecznie oszukać nasz mózg, dlatego w trakcie emocjonującej rozgrywki nie opieraj się o wirtualne ściany i murki – ich naprawdę nie ma :)

Jak to działa?

Na głowę nakładasz specjalne okulary wyświetlające obraz, a do rąk dostajesz kontrolery. Resztę załatwia technologia i bardzo wydajne komputery generujące wirtualną rzeczywistość. Dzięki okularom widzisz wirtualny świat, dzięki kontrolerom możesz w tym świecie używać swoich własnych rąk, a dzięki czujnikom ruchu możesz się w nim poruszać. Wygląda to tak jak na poniższym video:

Czy to jest bezpieczne?

Wszystko co widzisz jest wirtualne (nie istnieje), dlatego świat, który zobaczysz nie zrobi Ci krzywdy. Jeśli z jakiegoś powodu poczujesz dyskomfort (np. emocje będą zbyt intensywne, przestraszysz się czegoś, poczujesz zawroty głowy) zdejmij okulary i poinformuj nas o tym, a dobierzemy przyjemniejsze doświadczenie. Pamiętaj aby przestrzegać wskazówek obsługi - dzięki nim będzie komfortowo i bezpiecznie.

A co z zawrotami głowy? Jedną z najczęstszych przyczyn zawrotów głowy jest użycie zbyt słabego sprzętu (np. zbyt wolny komputer, albo okulary VR, w których jest smartphone). Sprzęt wolno generuje obraz, powstaje opóźnienie i przez to występują zawroty głowy. Takie wyposażenie można często spotkać na różnych targach i wystawach, które niestety zniechęcają użytkowników do technologii VR. Nas ten problem nie dotyczy - posiadamy bardzo wydajne komputery, które całkowicie eliminują ten problem. Drugą, ale bardzo rzadką przyczyną zawrotów mogą być bardzo intensywne doświadczenia, tj. szybkie przemieszczanie się w niektórych tytułach. Wszystkie dostępne u nas tytuły przetestowaliśmy i zawsze informujemy, które doświadczenia mogą wywołać zawroty głowy. Nigdy nie proponujemy ich osobom początkującym. Z nami możesz czuć się bezpiecznie.

Dla kogo to jest?

Odpowiedź jest prosta: dla każdego. Z VR korzystają zarówno dzieci jak i dorośli, kobiety i mężczyźni. Należy jednak podkreślić, że u dzieci poniżej 8 roku mogą wystąpić problemy z dopasowaniem okularów do ich małych główek.

Jeszcze nie korzystałeś z VR?

Spróbuj :) Wszystko jest bardzo proste i intuicyjne, a nasza obsługa wszystko pokaże, wytłumaczy i podszkoli. VR to forma rozrywki, a rozrywka to przyjemność dlatego zadbamy o Twój komfort i świetną zabawę :) Zapraszamy